Litteraturmagasinet
ARTO PAASILINNA OM PAASILINNA BÖCKER » LITTERATURMAGAZINET OM LITTERATURMAGAZINET
Bok-
presentation:
Världens bästa by
Författar-
presentation:
Arto Paasilinna

Världens bästa by

Eemeli Toropainen får ett märkligt arv efter sin far: Pappa Asser är kyrkobrännare som på sin dödsbädd ångrar sig. Han vill att sonen ska bygga en stor kyrka i stället för alla de som fadern bränt ner. Eemeli tar sig an uppgiften utan större entusiasm. Långsamt växer en enorm kyrka upp i obygden. Och runt den växer ett samhälle upp. Samtidigt som byn skärmar sig allt mer från omvärlden så härjar krig och nöd runt om i hela världen. Snart är det bara Sotkarnos utmarker som är något sånär stabila.

Text: LitteraturMagazinet 2012
Scrolla ner för kommentarer

Recension av Världens bästa by, Arto Paasilinna

Världens bästa by
Arto Paasilinna

Samlas kring Herrens hus

Asser Toropainen ligger för döden och har en någorlunda märklig sista önskan. I livet har han själv bränt många kyrkor, men nu kallar han till sig sin sonson Eemeli Toropainen för att förtälja det han önskar sig. Asser ber Eemeli att grunda en Dödskyrkostiftelse och bygga en ny kyrka från grund...

Har du läst Världens bästa by? Hjälp andra hitta rätt i bokdjungeln! Skriv en recension och berätta vad just du tyckte!

Skriv recension ...


Arto Paasilinna

Arto Paasilinna föddes 1942 i finska Lappland. Från början av 60-talet och fram till mitten av 70-talet arbetade han som journalist. Efter framgångarna med "Harens år" började han skriva böcker på heltid.

Kommentar av Jordfly

"Världens bästa by" är en av mina favoriter. I dessa tider när domedagsklockan flyttats fram en minut närmare tolv. Den globalistiska marknadscivilisationen tycker sig stå alldeles nära fullständig triumf ("Historiens slut"). I själva verket är den fullständigt oförmögen att möta vår tids verkligt svåra utmaningar: miljöförstörelse, klimatet, vattenbrist, oljebrist, utfiskning, skogsförstörelse, befolkningstillväxt.

Passilinnas vision är kanske inte så realistisk i alla detaljer, men den leker med tanken om hur en osannolik provinsiell kultur kan bli en överlevnadskärna. Och den är full av grymt underhållande observationer av hur vi människor är.

12 januari 2012


En debutbok skriven i vredesmod

Eija Hetekivi Olsson skriver om orättvisor och segregation

En debutbok skriven i vredesmod

Eija Hetekivi Olsson är en av de mest uppmärksammade debutanterna just nu. Hennes bok "Ingenbarnsland" är bland annat veckans mest recenserade bok – både på bloggar och i gammalmedia.

Boken tar upp frågor om orättvisor utifrån klass och social bakgrundI.

I en intervju i Sveriges Radio säger Eija Hetekivi Olsson att hon ”blir galen av ilska” och ”snart detonerar” när hon tänker på hur barn som är födda i Sverige behandlas sämre bara för att deras föräldrar är födda i ett annat land.

Läs vidare ...

Nobelpristagaren Wislawa Szymborska är död

Hon dog i sitt hem i Krakow

Wislawa Szymborska, polsk poet och Nobelpristagare i litteratur 1996, är död. Hon dog i sitt hem i Krakow onsdagen den 1 februari, 88 år gammal.

Wislawa Szymborska har givit ut ett 20-tal diktsamlingar. Flera av dem finns på svenska, bland annat "Här" som kom ut 2009 och "Ett kolon" som kom 2008.

Wislawa Szymborska debuterade 1945 när hon var i 20-årsåldern. Men det var först i början av 1980-talet som hon översattes till svenska.

Wislawa Szymborsk har under hela sitt liv skrivit dikter men också översatt böcker och varit redaktör för flera litterära magasin i hemlandet Polen.

Läs vidare ...

Strindbergs roman från 1888 på pockettoppen

Bokcirkeltrend hypar "En dåres försvarstal"

En småknepig kärleksroman från 1888 har oväntat smugit sig in på flera nätbokhandlars pockettoppar. Det är August Strindbergs "En dåres försvarstal". Anledningen är att boken utsetts till den officiella "Stockholm läser"-boken 2012.

– Min känsla är att intresset för att träffas och diskutera böcker bara ökar, säger Åsa Nordlinder, projektledare på Författarcentrum Öst som arrangerar "Stockholm läser" tillsammans med Stockholms stadsbibliotek.

Läs vidare ...

Hanne-Vibeke Holst om yttrandefrihet och terrorhot

Ny roman av danska succéförfattaren

Hanne-Vibeke Holst senaste roman kommer på svenska i början av juni. Den svenska titeln blir "Förlåtelsen".

– Översättningen är klar och boken ska lanseras nu, säger Anna Tillgren pr- och informationsansvarig på Albert Bonniers förlag.

Enligt henne är planerat utgivningsdatum är den 6 juni.

Läs vidare ...

Munter satir prisas i Ivar Lo-Johanssons anda

"Grand final" får stort litterärt pris

Kerstin Ekman får Ivar Lo-Johanssons personliga pris 2012 för sin bok "Grand final i skojarbranschen". Det stod klart måndagen den 23 januari.

Juryn gillade att Kerstin Ekman i sin bok skildrar hur en författare måste leva ett slags dubbelliv där hon dels ska "tillmötesgå offentlighetens stegrande krav på författaren som estradör" och dels vara äkta när hon skriver.

Läs vidare ...

Alla vill läsa Zlatans självbiografi

Fotboll på toppnivå säljer – även efter julhandeln

När Zlatan Ibrahimovic gav ut sin egen historia i en öppenhjärtlig självbiografi blev det försäljningssuccé direkt. Under november och december 2011 sålde den nästan i en halv miljon exemplar. Men även efter julhandeln har den fortsatt att sälja. I slutet av januari 2012 var den totala försäljning uppe i 510 000 exemplar.

–– Förlaget uppskattade att boken skulle sälja i ungefär 70 000 exemplar, säger David Lagercrantz som skrev boken tillsammans med Zlatan.

Läs vidare ...

Äldre artiklar

|  1  | 2 | 3 | 4 | Nästa »

Arto Paasilinna

Nyhetsbrev

Vill du ha nyheter från LitteraturMagazinet direkt på mejlen? Aldrig spam, bara det senast om böcker, författare, läsning och litteratur. Helt gratis. Litteraturmagasinet

Sök på LitteraturMagazinet